Volt / Volte – jak się nauczyć?

Zgodnie z obietnicą nastał czas regularnego zamieszczania filmików instruktażowych. Dziś pora na trick o nazwie Volt (lub Volte).

Przygotowanie

Przed zabraniem się za naukę Volt-a powinniście umieć tricki takie jak Mabrouk, Mexican, Italian, Crazy oraz Double crazy. Przydatna będzie też umiejętność jazdy heel toe snake w układzie odpowiadającym ułożeniu nóg przy Volt. Jak zwykle odsyłam do diagramu z kolejnością nauki tricków. Nauka Volt-a powinna się odbywać na slalomie o rozstawie 80cm. Co istotne (choć nie jest to w 100% sprawdzającą się regułą) osoby jeżdżace tricki prawą nogą jako noga prowadząca zazwyczaj jeżdżą volte lewą nogą a prawą unoszą na przednie koło.

Volt krok po kroku:

  • Zaczynamy od crossa do przodu, po skosie, podobnego do pierwszego ruchu do Crazy, jednak wyjeżdżamy kawałek dalej, żeby znaleźć się dalej od linii kubeczków i bliżej drugiego kubeczka niż pierwszego.
  • Przed drugim ruchem staramy się nie wytracać całej prędkości, na początku może to sprawiać trudność ale pozwala na wykorzystanie prędkości jazdy do zainicjowania obrotu.
  • Drugim ruchem będzie obrót, żeby go prawidłowo wykonać trzeba zrobić jednocześnie trzy rzeczy:
    • Skręcić ramionami w odpowiednią stronę – ramiona są zawsze bardzo istotne przy trickach obrotowych.
    • Ugiąć nogi w kolanach
    • Podnieść odpowiednią nogę (tę wokół której będzie wykonany volte) na przednie kółko oraz przenieść ciężar na nogę jadąca – noga jadąca powinna być dociśnięta do ziemi bardziej piętą niż palcami.
  • Po obrocie wykonujemy crossa po łuku (ruch podobny do tricku double crazy) tak żeby znów znaleźć się w takiej pozycji jak po pierwszym kroku, gotowi do kolejnego obrotu.

Największym problemem w naucę tego tricku jest zainicjowanie obrotu, dlatego należy zwrócić uwagę na swoją pozycję, częstym błędem jest utrata kontroli nad pozycją ramion i obracanie ich w przeciwną stronę a przez to blokowanie obrotu. Często zdarzającym się błędem jest także podnoszenie obu nóg na palce. Na późniejszym etapie nauki należy się skupić natomiast na odpowiedniej długości obrotu, jeśli będzie niedokręcony lub przekręcony ciężko będzie wykonać ostatni krok i wrócić do pozycji takiej jak przed obrotem.

Zapraszam do zadawania pytań na grupie Między Kubkami. Powodzenia w nauce!