Toe Footgun – czy warto?

W ostatnim czasie Toe Footgun (nazywany także Corvo albo Igor-em) stał się bardzo popularnym trickiem. Trochę za sprawą Igora Cheremetieff-a i jego editu Just Living, trochę za sprawą widowiskowości, a trochę dzięki wysokiej pozycji w zestawieniach trudności tricków, w których zaczyna powoli spadać. Co z resztą uważam za bardzo słuszną korektę.

footgun

Fot: Kuba Urbańczyk – Kuba ma Bloga

Często próbują się go nauczyć mało doświadczeni slalomiści nie umiejący takich tricków jak Wheeling, Screw, Wiper, czy Footgun. Często, po wielu godzinach treningu udaje im się Toe Footgun lepiej lub gorzej opanować, gdyż nie wymaga on posiadania szczególnych podstaw technicznych, siłowych czy też rozciągnięcia. Jednak moim zdaniem poświęcanie czasu na naukę tego tricku na tym etapie, to zatrzymywanie się w rozwoju. Toe Footgun nie pomoże opanować innych tricków slalomowych. Choć może się wydawać, że Toe Christie jest jego rozwinięciem, to w rzeczywistości Toe Christie ma więcej wspólnego z Cobrą niż Toe Footgunem.

 tricki3

Nie bez przyczyny wymieniłem wcześniej akurat te cztery tricki, jak widać na grafice, dają one spore możliwości rozwoju i pomagają w opanowaniu kolejnych trudniejszych tricków. Zdecydowanie każdy powinien się ich dobrze nauczyć zanim zacznie trenować Toe Footgun, który wymaga poświęcenia znaczącej liczby godzin na trening.

Kolejnym powodem dla którego Toe Footgun nie powinien być waszym głównym celem jest fakt, że jeśli myślicie o startach w zawodach w przyszłości, to jeden trick, nawet najtrudniejszy (a Toe Footgun wbrew powszechnemu przekonaniu takim nie jest) nie zapewni wam zwycięstwa nawet w pierwszej rundzie battle. Nieraz można zobaczyć takie przypadki na zawodach, że startujący poza Toe Footgunem nie potrafi zrobić żadnego wartościowego tricku. Taka osoba prawie zawsze odpada, nawet jeśli przeciwnik robi tylko prostsze tricki ale za to z różnych rodzin. Różnorodność jest bardzo ważna i także świadczy o waszym poziomie technicznym.

Dlatego Toe Footgun warto traktować jako uzupełnienie puli tricków gdy już jesteśmy rozwiniętymi technicznie slalomistami. Jeśli nie potraficie przynajmniej 3 z 4 wymienionych wyżej tricków (dla przypomnienia Wheeling, Screw, Wiper, Footgun), które w znacznie większym stopniu pomagają w dalszym rozwoju technicznym, nie powinniście nawet myśleć o trenowaniu tego tricku.