Ramiona i ręce we Freestyle Slalomie.

W dzisiejszym artykule zajmę się czymś, co wielu wydaje się być sprawą drugorzędną. W końcu ucząc się nowych tricków, każdy patrzy co ten gość na filmiku robi z nogami, a mało kto zwraca uwagę na pracę ramion i rąk. Postaram się przekonać was, że praca górnej części ciała wbrew pozorom jest ważniejsza i zaszczepić w was całościowe spojrzenie na tricki.

Tricki obrotowe

W każdym filmiku instruktażowym, w którym występuje obrót, zaznaczam że najpierw obracają się ramiona a potem reszta ciała. Jest to jedna z fundamentalnych zasad w slalomie. Jednak samo „wyprzedzanie rotacji” to nie wszystko, szczególnie w przypadku tych najtrudniejszych tricków, które wykonywane są na jednym kole, jak seven czy chicken.

ramiona-spiny Paulina Czapla, Heel Chicken Leg – Fot: Kuba Urbańczyk

Na zdjęciu powyżej widać jeszcze jedną rzecz związaną z ramionami i pomagającą się obracać, jest to różnica w wysokości na jaką podniesione są ręce. Prawa ręka, poza tym że wyraźnie wysuwa się do przodu, podnosi się także do góry. Lewa ręka natomiast zostaje dosyć nisko.

Jednym z najczęstszych błędów jakie slalomiści popełniają zaczynać się uczyć tricków takich jak śruba, chicken lub seven, jest nadmierne uniesienie obu rąk w górę, wysoko ponad głowę. Skutkuje to dużo mniej stabilną pozycją z wysoko położonym środkiem ciężkości i brakiem tego dodatkowego czynnika wspomagającego obrót jakim jest różnica wysokości.

Nieco bardziej subtelną różnicę wysokości możecie zobaczyć też na poniższym filmiku, tym razem trickiem będzie seven:

A teraz zagadka dla was, spróbujcie zgadnąć w którą stronę obraca się Paulina Czapla na zdjęciu poniżej

zadanie

Fot: Kuba Urbańczyk

Odpowiedź znajdziecie TUTAJ

Tricki sittingowe

Przy klasycznych sittingach takich jak Footgun i Christie ramiona stanowią przeciwwagę, dla mówiąc nieco dosadnie – tyłka ;). Spójrzcie na zdjęcie poniżej, sama noga nie miałaby szans zrównoważyć środka ciężkości w tej pozycji. Ramiona nie są w żaden sposób skręcone, co pokazuje niebieska linia. Gdyby prawa ręka pozostała w tyle, a lewa ręka wciąż trzymała nogę, ramiona byłyby skręcone w prawo i Justyna Czapla coraz bardziej odjeżdżałaby na prawo od kubeczków.

sitting1

Justyna Czapla, Christie – Fot: Kuba Urbańczyk

Ostatnio bardzo popularnym trickiem jest Toe Footgun, napisałem kiedyś kilka krytycznych uwag na temat tej mody, ale jest to dobry przypadek do pokazania dlaczego warto zwraca uwagę na ręce i ramiona więc nie mogę go pominąć ;).

toefootgun

4 Girls Toe Footgun ;) – Fot: Kuba Urbańczyk

Czerwoną linią zaznaczyłem wysokość ramion, ręce prawie wszystkich dziewczyn znajdują się poniżej tej linii. Wyjątkiem jest prawa ręka Angeliki Prucnal, która jest niewiele powyżej. Być może Angelika akurat walczyła o równowagę lub o utrzymanie prostego toru jazdy.

wolosiewicz

Jako kontrprzykładu użyję zdjęcia kolegi z czasów kiedy zaczynał jeździć Toe Footguna, mam nadzieję że Bartek mnie za to nie zabije ;). Błędem większości początkujących w tym tricku jest unoszenie rąk wysoko ponad głowę i dla równowagi podnoszenie wysoko także wolnej nogi. Taka pozycja nie daje szans na walkę o równowagę, nie da się już bardziej podnieść rąk czy nogi, więc delikatne przechylenie się w przód lub tył zakończy trick.

Kiedy Toe Footgun jeżdżony już jest pomiędzy kubeczkami a nie po prostej, ramiona odgrywają też rolę „steru”. Na przemian wykonywane są skręty ramion i podnoszona jest jedna z rąk, co zobaczycie na poniższym filmiku.

.
Tricki Wheelingowe

Pod lupę wezmę jeden konkretny trick, bardzo popularny wśród zaawansowanych slalomistów –Toe Nowiper, znany też jako Toe Shift.

Praca ramion jest tu bardzo wyraźna, jeśli dobrze się przyjrzeliście to zauważyliście że jest przeciwna do ruchów nogi. Kiedy stopa przekręca się w lewo, do jazdy przodem, ramiona już obracają się w przeciwnym kierunku, żeby zainicjować obrót stopy w prawo do jazdy tyłem. Nie da się zrobić tego tricku bez odpowiedniej pracy ramion.

Mam nadzieję, że tymi kilkoma przykładami, przekonałem was jak ważna jest praca rąk i ramion w trakcie wykonywania tricków. Wybrałem przypadki „z górnej półki” ponieważ są najbardziej złożone i najtrudniejsze do przeanalizowania. Dzięki temu powinniście sami sobie poradzić z łatwiejszymi trickami. Jeśli jednak macie jakieś pytania do artykułu lub chcecie żebym wam pomógł przeanalizować jakiś trick to zapraszam do napisania na grupie Między Kubkami.

Na koniec zagadka dla was, poziom ekspercki – w jaki sposób Alex pojedzie dalej. Dla ułatwienia dodam, że NIE jest to Toe Nowiper / Toe Shift ;)

10006920_262435513929640_393036707_n

Fot: Christofer Luca

Odpowiedź znajdziecie TUTAJ