Podsumowanie roku 2015. Część pierwsza – zawodnicy.

Tak jak rok temu, zrobię krótkie podsumowanie tego co działo się w minionym sezonie. Dziś część pierwsza czyli “nagrody” dla zawodników, starałem się w każdej kategorii wybrać jednego zwycięzcę, jedno lub dwa wyróżnienia i jednego Polaka / Polkę. Nie zawsze te starania się udawały i czasem są zwycięzcy ex aequo, ale w każdej z takich sytuacji postaram się tym mocniej i lepiej wytłumaczyć taką a nie inną decyzję. Słowem Wyjaśnienia – Kategoria rolkarz roku jak i kategoria najszybciej rozwijający się rolkarz odnoszą się przede wszystkim do konkurencji Freestyle’owych – czyli Battle i Classic Slalom.

ROLKARZ ROKU:

Zhang Hao Feng Hui i Sergey

Od Lewej: Zhang Hao, Feng Hui oraz Sergey Timchenko

Zwycięzcy:

Sergey Timchenko oraz Zhang Hao

Wyróżnienia:

Alexander Timchenko

Polak:

Michał Sulinowski

Dlaczego w tym roku zdecydowałem się umieścić dwie osoby ex aequo na pierwszym miejscu? Od tego roku na większości zawodów podział junior / senior obowiązuje również w Battle. Niestety Ci zawodnicy startowali w dwóch różnych kategoriach wiekowych i ani razu nie walczyli między sobą, a wygrywali niemal każde zawody na których się pojawili w tym mistrzostwa swoich kontynentów oraz Mistrzostwa Świata. Ich dominacja w tym roku była bezprzeczna. Niestety choć Sergey Timchenko wciąż nie jest w wieku seniorskim, to przed wprowadzeniem przez World Slalom Skating Association zasady o niedopuszczaniu juniorów do zawodów seniorskich dużo startował w kategorii senior i został wpisany na listę wyjątków od tej zasady. Bardzo nie podobają mi się te wyjątki i to nie tylko dlatego, że uniemożliwiają one oglądanie pojedynków między tymi dwoma zawodnikami. Na szczęście Zhang Hao w przyszłym roku powinien (jeśli ekstrapolujemy obecne zasady) znaleźć się w wieku seniorskim, na co od dobrych paru lat z niecierpliwością czekałem!

Rolkarzem roku w Polsce po raz drugi z rzędu zostaje Michał Sulinowski. Zdominował on Mistrzostwa Polski oraz wspiął się na wysokie 6. miejsce w rankingu światowym (Listopad 2015). Dawid Jaworski wciąż depcze mu po piętach, jednak także w tym roku Michał wciąż pozostawał dla niego nieuchwytny.

ROLKARKA ROKU:

12240191_1088916617793897_3794375165226747044_o

Michał Sulinowski i Klaudia Hartmanis – autor zdjęcia: Cezary Powierza

Zwyciężczyni:

Feng Hui

Wyróżnienia:

Sofia Bogdanova
Daria Kuznetsova
Su Fe Qian

Polka:

Klaudia Hartmanis

Kolejna bardzo trudna do rozstrzygnięcia kategoria, w tej były aż trzy kandydatki do zwycięstwa. Pierwsza z nich to Daria Kuznetsova, która wygrała niemal wszystkie zawody w kategorii senior na jakich się pojawiła – poza classiciem na Mistrzostwach Świata. Na pierwszy rzut oka faworytka do tej nagrody. Druga z nich to Su Fe Qian Vice Mistrzyni Świata Seniorek w Battle i Mistrzyni w Classic. Trzecia to Sofia Bogdanova, najlepsza juniorka w Europie i jak pokazały Mistrzostwa Świata druga juniorka na Świecie. Czwarta z nich to Feng Hui, najlepsza juniorka w Azji i Mistrzyni Świata w kategorii junior w obu freestyle’owych konkurencjach. Dlaczego zdecydowałem się przyznać nagrodę Feng Hui? Pierwszym powodem jest moje głębokie przekonanie, że gdyby Sofia oraz Feng startowały w jednej kategorii z Darią i Su Fe Qian, to Seniorki mogłyby wcale nie być faworytkami do zwycięstwa. Po dłuższym zastanowieniu postanowiłem przyznać nagrodę właśnie jednej z juniorek. Feng Hui, nie tylko wygrała w obu konkurencjach z Sofią na Mistrzostwach Świata ale także jako jedyna z kobiet, zrobiła na mnie ogromne wrażenie swoim przejazdem w Classicu – pomimo pewnych niedociągnięć jest to jeden z najlepszych classiców jakie w życiu widziałem. Z chęcią podzielę się z wami linkiem w drugiej części podsumowania roku ;). Wiele osób z którymi rozmawiałem na temat nagrody w tej kategorii argumentowało, że Feng Hui wcale nie robi dużych postępów, oczywiście jest to pewien argument, ale od oceny postępów jest kolejna kategoria :).

W Polsce drugi rok z rzędu wygrywa Klaudia Hartmanis, dominacja na krajowych zawodach i drugie miejsce w rankingu światowym same się bronią. Przepaść pomiędzy nią a kolejnymi dobrymi rolkarkami z Polski jest póki co tak duża, że żadna nie potrafi z nią nawiązać wyrównanej walki.

NAJSZYBCIEJ ROZWIJAJĄCY SIĘ ROLKARZ:

11375910_1599115917026240_1359200367_n

Od Lewej: Puzanov Artyom, Sofia Bogdanowa i jej trenerka Krystyna Lysenko

Zwycięzca:

Puzanov Artyom

Wyróżnienia:

Valerio Degli Agostini

Polak:

Bartek Stolarczyk

Puzanov Artyom skoczył z 85 na 10 miejsce w rankingu światowym w czasie zaledwie roku! Nie dlatego, że rok temu startował znacznie mniej (12 zawodów w tym roku kontra 10 w zeszłym) – stało się to głównie za sprawą sporego progresu i dobrym występom m.in. w Azji, gdzie poziom jak wiadomo jest zawsze bardzo wysoki. Dla mnie jest to zwycięzca tej kategorii, nawet pomimo tego, że nie potwierdził swojej formy na Mistrzostwach Europy czy Mistrzostwach Świata – bardzo żałuję, że nie był obecny na tych imprezach.

Valerio Degli Agostini to aktualny podwójny (battle i classic) Mistrz Europy Juniorów oraz podwójny Vice Mistrz Świata Juniorów. Valerio na największych imprezach przegrywał tylko z Zhang Hao. Śmiało mogłem ogłosić go zwycięzcą tej kategorii i nie było by w tym nic niespodziewanego.  Jednak biorąc pod uwagę fakt, że w zeszłym roku też prezentował całkiem dobry poziom i zdobył Vice Mistrzostwo Europy Juniorów w Classic, moim zdaniem przegrał w tej kategorii z Artyom-em. Myślę, że to może być najbardziej kontrowersyjna z moich tegorocznych decyzji ;).

W Polsce nagrodę dostaje zawodnik nie startujący w WSSA, a w lidze amatorskiej I Love Rolki – Bartek Stolarczyk. Nie będę specialnie tłumaczył tej decyzji, miałem okazję obserwować go na zawodach amatorskich i uważam, że zrobił większy progres niż każdy z polaków. Mam nadzieję, że w przyszłym roku udowodni to na zawodach WSSA!

NAJSZYBCIEJ ROZWIJAJĄCA SIĘ ROLKARKA:

Zwyciężczyni:

Sofia Bogdanowa

Wyróżnienia:

BRAK

Polka:

Maja Kozłowska

Sofia dostaje nagrodę drugi rok z rzędu, całkowicie zdominowała europejskie zawody w kategorii junior a mimo to wciąż rozwija swoje umiejętności w zastraszającym tempie – szczególnie jeśli mówimy o trudności i jakości tricków. Ciężko dostrzec ten progres jeśli skupimy się tylko na osiąganych wynikach, bo zarówno w tym jak i w zeszłym roku była najlepszą juniorką w Europie. Najlepszym obrazem tego jaki postęp zrobiła są nagrania z zawodów, polecam obejrzeć dowolny jej występ w konkurencji Battle z tego i zeszłego sezonu i porównać je ze sobą. W Polsce największym postępem wykazała się Maja Kozłowska, pierwsza juniorka która rzuciła wyzwanie w tej konkurencji zawodniczkom z Rzeszowa. Justyna Czapla powinna zacząć się stresować tym co się dzieje na rodzimej scenie slalomowej ;).

NAJBARDZIEJ UNIWERSALNY ROLKARZ:

Herve i Jawor

Od lewej: Guillou Herve i Dawid Jaworski

Zwycięzca:
Guillou Herve

Wyróżnienia:
BRAK

Polak:
Dawid Jaworski

Guillou Herve – 12. miejsce w rankingu we Freestyle, 13. w Speed, 6. w Jump oraz 1. w Slajdach. Bez wątpienia najbardziej uniwersalny rolkarz. Nawet jeśli ranking w slajdach to wynik mniejszej aktywności czołowych zawodników tej dyscypliny, to sumarycznie nie było bardziej uniwersalnego rolkarza. Co więcej nie potrafię znaleźć nikogo kto choćby się zbliżył do Herve w tej kategorii. Dlatego ta kategoria zostaje bez wyróżnienia. W Polsce nagrodę zdobywa zawodnik pierwszej dwudziestki światowego rankingu we Freestyle, Speed oraz Slajdach oraz zdobywca 3. miejsca na Mistrzostwach Polski w skoku wzwyż. Jest to tak jak przed rokiem Dawid Jaworski.

NAJBARDZIEJ UNIWERSALNA ROLKARKA:

10611275_846558475415833_1110506515_n

Od lewej: Justyna Czapla i Ewelina Czapla

Zwyciężczynie:
Ewelina Czapla oraz Justyna Czapla

Wyróżnienia:
Brak

Polki są drugi rok z rzędu najbardziej uniwersalnymi rolkarkami na świecie, tym razem do Eweliny Czapli dołączyła jej siostra Justyna. Jeśli przyjrzymy się aktualnym (listopadowym) rankingom to w konkurencjach jest 2:2. Różnica w rankingach też nie jest moim zdaniem na tyle duża, żeby dać zdecydowane zwycięstwo jednej z sióstr. Dlatego w tej kategorii po raz drugi z rzędu przyznaję nagrodę ex aequo – choć tylko jedna z tegorocznych zwyciężczyń zdobyła tę nagrodę po raz drugi ;).

Efka      Jupa
13          18          Freestyle
4            15          Speed
10           6          Jump
5             3          Slides

—————————————-
32         42          suma rankingów

To wszystko w tej części, druga dotycząca najlepszych występów i editów już niebawem, jeśli chcecie sprawdzić kto wygrywał w poprzednim roku, zapraszam do czytania:

Nagrody 2014 – Zawodnicy

Nagrody 2014 – Zawody i Edit