Podsumowanie roku 2015, część druga – Najlepsze Występy i Edity

Polski Event Roku: Battle Warsaw 2015

Postanowiłem zrezygnować z globalnej nagrody za event roku, sam nie jeżdżę dużo po zagranicznych zawodach, a dawanie jej tylko w oparciu o opinie innych rolkarzy nie jest do końca fair. Nie mówię, że nie biorę pod uwagę opinii znajomych przy przyznawaniu nagród, ale jeśli już miałbym przyznać ją za event roku to wypadałoby, żebym sam odczuł co się na danych zawodach działo.

Najlepszymi zawodami rozgrywanymi w Polsce była już ósma edycja Battle Warsaw. Jakbym miał w paru punktach podsumować dlaczego akurat Battle Warsaw to zacząłbym od tego, że na tej imprezie było najmniej problemów organizacyjnych i obsuw co w tym roku było bardzo charakterystyczne dla Polskich zawodów. Ponadto BW było prowadzone przez profesjonalnych eMCi (Mistrzów Ceremonii) oraz gościło kilka zagranicznych ekip. Przede wszystkim jednak bardzo dobrze się na tych zawodach bawiłem z powodu bardzo przyjemnej atmosfery (i nawet pomimo obowiązków związanych z sędziowaniem!).

Classic Roku – Mężczyźni: Zhang Hao

Zhang Hao jest mistrzem classiców i także w tym roku nas nie zawiódł. Spośród paru programów jakie przygotował w tym roku, najbardziej podobał mi się ten wykonany na SSO. Moim zdaniem ten classic lepiej sprawdziłby się w roli teledysku do tego utworu, niż ten orginalny z dzieckiem które zachowuje się jakby było na bad tripie ;).

Classic Roku – Kobiety: Feng Hui

Feng Hui co prawda przez cały rok jeździła z jednym programem, który tylko delikatnie modyfikowała. Jednak ten classic moim zdaniem bije na głowę wszystkie inne zeszłoroczne classici Kobiet. Nie chodzi tu tylko o poziom sportowy. Feng Hui poza bardzo dobrą techniką zaprezentowała też świetny styl, oraz na co nawet bardziej chcę zwrócić uwagę – sporą ekspresję w interpretacji muzyki. Choć dla sędziów gesty i inne przejawy ekspresji wykonywane poza slalomem lub nie związane z jazdą nie są istotne, to bardzo uprzyjemniają oglądanie występu publiczności. Prezentuję wam najprzyjemniejszy classic zeszłego roku:

Classic Roku – Pary: Zhang Hao i Guo Fang

Zhang Hao i Guo Fang wygrywali tym programem duże eventy w Azji oraz Mistrzostwa Świata. Bezprzecznie jest to najlepszy Pair Classic w tym roku.

Battle roku: Finał Mężczyzn – Shanghai Slalom Open

Shanghai Slalom Open to jedna z nielicznych imprez dużej rangi, na której w tym roku nie było podziału wiekowego w battle. Były to też jedyne zawody, na których rywalizowali w jednej kategorii bracia Timchenko i Zhang Hao. Nic to nie zmienia w kwestii rolkarza roku (jedne zawody w tylko jednej konkurencji nie są moim zdaniem wystarczające, żeby to rozstrzygnąć), ale dzięki tej rywalizacji ten Battle był dla mnie najciekawszym w tym roku. Zdecydowanie zachęcam do obejrzenia :).

Polski Classic Roku – Mężczyźni: Michał Sulinowski

Nagrody za Polski Classic Roku – tak jak przed rokiem, zgarnęli Michał Sulinowski i Klaudia Hartmanis. W Polsce byli bezkonkurencyjni. Za granicą Klaudia wygrała swoim classiciem kilka ważnych eventów oraz zdobyła 4 miejsce na Mistrzostwach Świata, a Michał niewiele gorsze – 5 miejsce. Przed wami ich występy właśnie z Mistrzostw Świata.

Polski Classic Roku – Kobiety: Klaudia Hartmanis

Polski Classic Roku – Pary: Michał Sulinowski i Klaudia Hartmanis

Tutaj też oczywiście nie mogło być inaczej – 1. miejsce na Paris Slalom World Cup oraz 4. miejsce na Mistrzostwach Świata. Gratuluję!

Edit roku: Alexandre Claris by Anthony Finocchiaro

Fajne ujęcia, ciekawe miejsca w tak egzotycznym dla Slalomu kraju jakim są Stany Zjednoczone (znakomita większość eventów dzieje się w Europie lub Azji, z tych kontynentów pochodzą też najlepsi rolkarze). Do tego bardzo dobra jazda, jednego z moich ulubionych slalomistów i muzyka Alt J! Jeśli mam się do czegoś przyczepić, to jest tu zdecydowanie za dużo slow motion. Jednak w tym roku nie było konkurencji, która mogłaby wykorzystać tę słabość ;).

ALEXANDRE CLARIS X LOS ANGELES By SEBA Skates from SEBASKATES on Vimeo.

Polski Edit roku: Ewelina Czapla by Radek Kojtych (CanisLatrans) oraz Klaudia Hartmanis by Michał Sulinowski

Tutaj przyznam dwie nagrody, bo każdy z editów prezentuje się bardzo dobrze – każdy z nieco innej strony. Edit Eweliny to wykonany w świetnej jakości majstersztyk montażu i przejść między ujęciami (zwróćcie na to uwagę podczas oglądania), jednak dla kogoś kto nie interesuje się filmowaniem lub slalomem, może być nieco nudny przez małą dynamikę i sporą długość (ponad 4 minuty). W Edicie Klaudii jest więcej dynamiki oraz ciekawe ujęcia Singapuru, jeśli chcecie pokazać jeden z tych editów komuś kto nie jeździ slalomu to moim zdaniem powinniście pokazać ten.

FLOW | Freestyle slalom video from SEBASKATES on Vimeo.

Zapraszam także do przeczytania pierwszej części podsumowania roku 2015:

Podsumowanie roku 2015, część pierwsza – najlepsi zawodnicy

 

Oraz podsumowania roku 2014:

Nagrody 2014 – Zawodnicy

Nagrody 2014 – Zawody i Edit