Podsumowanie roku 2014. Część pierwsza – zawodnicy.

Od niedawna mamy już rok 2015, a dobrym zwyczajem jest pozostawienie paru słów komentarza – podsumowania tego co działo się w kończącym się roku. Postanowiłem uczynić to w formie nagród z podziałem na kategorie i oczywiście paroma zdaniami komentarza dlaczego werdykt jest taki a nie inny. Ponieważ jest tego sporo, podzieliłem nagrody “Między Kubkami” na dwie części, pierwsza z nich (dzisiejsza) dotyczy zawodników, druga którą opublikuję niebawem będzie o pojedynczych występach, które warto jeszcze raz obejrzeć i zawodach na których warto było być i jeśli będą miały tegoroczną (2015) edycję to warto też się na nie wybrać.

W każdej kategorii dotyczącej rolkarza postanowiłem przyznać jedną nagrodę główną (międzynarodową), jedno wyróżnienie (runner-up, również międzynarodowe) oraz nagrodę dla najlepszego Polaka w tej kategorii. Czasami to się jednak nie udało i nagrody są dwie, lub nie ma jej w ogóle ;).

Rolkarz roku

CP SlalomZhang Hao – Fot: CP Slalom

Zwycięzca:

zang hao

 

Wyróżnienia:

timchenko sergey

alexandre claris

 

Polak:

Michał Sulinowski

 

To jedna z najtrudniejszych kategorii do rozstrzygnięcia i jednocześnie jedyna w której zdecydowałem się przyznać aż dwa wyróżnienia. Kandydatów jest trzech, Chińczyk Zang Hao – mistrz świata w Battle i Classic Junior, Sergey Timchenko aktualny numer 1 w rankingu światowym oraz Alexandre Claris – najbardziej wszechstronny startujący z sukcesami nie tylko we freestyle ale także w speed slalomie i slajdach. Choć Zang Hao pojawił się w tym roku tylko na 9. eventach i zajmuje dopiero 4. miejsce w rankingu światowym, to biorąc pod uwagę jego występy na Misrzostwach Azji oraz Mistrzostwach Świata jest bezsprzecznie najlepszym slalomistą na świecie. Nawet pierwszego w rankingu Sergeya dzieli od niego widoczny dystans, zarówno w technice i poziomie trudności tricków jak i w stylu. Z tego właśnie powodu zwycięzcą w tej kategorii musi zostać obecny mistrz świata Zang Hao.

Rolkarzem roku w Polsce zostaje oczywiście Michał Sulinowski zajmujący 8 miejsce w rankingu światowym, najbardziej aktywny z Polaków (start w 30 zawodach), zwycięzca Mistrzostw Polski w Battle, Classic oraz wicemistrz w Speed Slalomie, zdobywca 3. miejsca na Mistrzostwach Europy w Classic Slalomie.

 

Rolkarka roku

credit-ksenija-komarchuk

Daria Kuznetsova – Fot : ‎Ksenija Komarchuk

Zwycieżczyni:

Kuznetsova Daria

 

wyróżnienia:

Klaudia Hartmanis

Feng Hui

 

Polka:

Klaudia Hartmanis

 

Tutaj nie było większych problemów, Daria jest nie tylko numerem jeden w rankingu ale też zwyciężczynią mistrzostw świata i europy, wygrała wszystko co mogła wygrać w tym sezonie. Jedyną rolkarką w europie, która dotrzymywała jej kroku przez cały sezon, bez większych wahań formy i słabszych występów była nasza rodaczka Klaudia Hartmanis. Odzwierciedla to jej druga pozycja w rankingu. Drugie wyróżnienie trafia do Feng Hui aktualnie 5. w rankingu światowym ze świetnymi występami na Mistrzostwach Azji i Mistrzostwach Świata. Ktoś oczywiście mógłby sie upierać, że na wyróżnienie zasługuje Su Fei Qian. Jednak moim zdaniem ciężko przyznać rolkarce, która w tym sezonie wystartowała zaledwie 6 razy, a jednocześnie nie pokazała nieczego tak spektakularnego jak Zang Hao na mistrzostwach świata.

10258665_648015635245647_737428714366724483_o

Klaudia Hartmanis i Michał Sulinowski – Fot: Yumiko Shibagaki

Najszybciej rozwijający się rolkarz

Zwycięzca:

Lorenzo Guslandi

 

wyróżnienie:

Timchenko Sergey

 

Polak:

Brak Nagrody

 

W czasie gdy Romain Lebois – jedyny europejczyk, który był w stanie rzucić wyzwanie Chińczykom, stanął w miejscu I dał się im zdecydowanie przegonić. Dwóch innych młodych europejskich rolkarzy zrobiło w tym roku niezwykłe postępy I dostało się do ścisłego finału mistrzostw świata w battle. Sergey faktycznie był uważany za jednego z faworytów, gdyż już pod koniec zeszłego sezonu i przez cały obecny zachowywał wysoką formę. Z tego samego powodu zwycięzcą w tej kategorii został Lorenzo. Cały jego skok formy przypada na obecny rok, jego forma rosła po cichu, przez wielu niezauważenie i długo nie przekładała się na wyniki w zawodach. Jednak gdy do mieszanki tricków o poziomie trudności “Azjata” i innowacyjności dodał więcej doświadczenia zebranego podczas startów w zawodach, zaowocowało to eksplozją w najlepszym momencie w roku, podczas mistrzostw. Z niecierpliwością czekam na rozwój sytuacji w przyszłym sezonie.

Wśród Polaków niestety nikt moim zdaniem nie zasłużył w tym roku na takie wyróżnienie, przepaść pomiedzy Michałem Sulinowskim oraz Dawidem Jaworskim a resztą zawodników zamiast zmniejszać się, to stale się powiększa. Mam nadzieję i życzę nam wszystkim tego, że w przyszłym roku komuś uda się ich dogonić a przynajmniej zmiejszyć ten dystans.

 

Najszybciej rozwijająca się rolkarka

lore-sofia

Po lewej Sofia Bogdanova z trenerką Kristiną Lysenko, po prawej Lorenzo Guslandi

Zwycieżczyni:

Sofia Bogdanova

 

Wyróżnienie:

Justyna Czapla

 

Polka:

Justyna Czapla

 

Przy tej kategorii zaznaczam, że bardzo ciężko jest mi śledzić rozwój młodych zawodniczek z chin, które rzadko startują na arenie międzynarodowej. Zazwyczaj dowiadujemy się o nowych chińskich talentach jak już są ukształtowane i zaczynają zdobywać medale. Wsród młodych zawodniczek startujących w dużych zawodach, najbardziej zauważalne postępy robią dwie zawodniczki. Sofia Bogdanova, która zaskoczyła na Battle Warsaw I utrzymała rosnący progres do końca sezonu, oraz Justyna Czapla, znana w środowisku slalomowym za sprawą sióstr oraz startów w niektórych międzynarodowych zawodach w ostatnich paru latach, jednak największe postępy robiąca w tym sezonie. Na mistrzostwach świata w kategorii junior obie zajęły wysokie miejsca (Sofia 3. Justyna 4.). Biorąc pod uwagę mniejsze doświadczenie Sofii trzeba uznać jej wyższość w tej kategorii oraz pogratulować jej trenerom (Kristinie Lysenko oraz Andrey Shitov-owi). Jupka liczymy na Ciebie w przyszłym sezonie!

 

Najbardziej uniwersalny rolkarz:

Bez nazwy-1

Po lewej Alexandre Claris, po prawej Dawid Jaworski

Zwycięzca:

Alexandre Claris

Wyróżnienie:

Guo Fang

Polak:

Dawid Jaworski

W tej kategorii biorę pod uwagę starty I sukcesy w jak największej liczbie konkurencji. 3. miejsce w rankingu freestyle, 3. miejsce w rankingu speed, 5. miejsce w rankingu slide oraz niezłe wyniki w skoku wzwyż dają bezapelacyjne zwycięztwo Alexandre-owi Claris! Zwycięstwo Francuskiego slalomisty w konkursie slajdów w Moskwie, gdzie zawsze wygrywały osoby specjalizujące się w slajdach (w dodatku najczęściej gospodarze), było niezwykłym wydarzeniem. Na wyróżnienie moim zdaniem najbardziej zasłużył Guo Fang, choć Roman Lebois ma sumarycznei wyższe miejsce w rankingach Speed + Freestyle, to Guo może się pochwalić Mistrzostwem świata w parach – konkurencji dość nietypowej i wbrew pozorom wymagającej innego podejścia niż “zwykly” Classic.

Wsród Polaków zwycięzca może być tylko jeden, choć wielu próbowało startów we wszystkich konkurencjach (Patryk Gruszka, Kamil Motyka, Krzysztof Zyborowicz i pewnie kilku innych o których zapomniałem) to Dawid Jaworski radził sobie (biorąc pod uwagę wszystkie konkurencje) najlepiej.

 

Najbardziej uniwersalna rolkarka:

10532706_727131374044926_1780419017889124548_o

Od lewej: Justyna Czapla, Ewelina Czapla, Paulina czapla, Angelika Prucnal

Zwyciężczynie:

Ewelina Czapla i Angelika Prucnal

 

Moje podsumowanie roku = moje zasady ;). Zwyciężczynie w tej kategorii są dwie, w dodatku są to Polki. Obie zajmują miejsca w pierwszej dwudziestce we wszystkich trzech rankingach światowych (freestyle, speed, slides) i wraz z Justyną Czaplą są jedynymi zawodniczkami, którym udało się to osiągnąć. Jakby wziąć pod uwagę tylko te trzy konkurencje I miejsca jakie zajmują w tych rankingach to wygrałaby Angelika. Jednak jest jeszcze jedna konkurencja – free jump, w której z tej dwójki bierze udział tylko Ewelina osiągając sukcesy w Polsce i całkiem niezłe wyniki zagranicą. Sporu nie rozstrzygam, zostawiam dwie zwyciężczynie.

Jeśli nie zgadzacie się z werdyktami to zapraszam do dyskusji, chętnie poznam wasze zdanie na ten temat. Druga część podsumowań dotycząca zawodów i pojedynczych występów już niebawem.