Podsumowanie roku 2014, część druga – Zawody i Edity

Dziś lecimy z drugą  i ostatnią częścią podsumowania roku 2014, będzie m.in. o zawodach, występach, filmach slalomowych. Zapraszam do lektury.

Event roku

Zwycięzca:
International Freestyle Slalom Championships Singapure

Wyróżnienie:
World Freestyle Slalom Championships 2014

Polski event roku:
Rzeszów Slalom Battle

W tej kategorii muszę bazować na opinii innych rolkarzy, gdyż sam w tym roku nie jeździłem po zagranicznych zawodach. Dziewczyny z teamu Powerslide z którymi to konsultowałem, orzekły jednogłośnie, że najlepszymi zawodami w tym roku były zawody IFSC w Singapurze. Zdecydowało o tym wiele czynników, m.in. świetna atmosfera, bezbłędna organizacja, spora pomoc dla zagranicznych gości (podstawiany autobus do hali, organizacja czasu wolnego dla chętnych osób), a do tego wszystko działo się w jednej z najpiękniejszych współczesnych metropolii na świecie. Drugie miejsce zostało przyznane Mistrzostwom Świada w Paryżu, głównie ze względu na świetne after party na statku pływającym po Sekwanie.

W Polsce odbyły się w tym roku zaledwie 3 imprezy, co mocno zawęża nam grono kandydatów do nagrody. Moim zdaniem należy się ona zawodom w Rzeszowie, które pomimo wielu niedociągnięć mają dwie powtarzające się rok rocznie zalety – transmisja online oraz liczba dzieciaków startujących w konkurencji przejazd pod tyczką, w życiu nie widziałem większych tłumów na zawodach slalomowych niż te w Rzeszowie.

Classic Roku

Do Classiców komentarzem będą załączone filmy, oto zwycięzcy:

Classic Mężczyzn: Zang Hao – WFSC Paryż

Classic Kobiet: Feng hui – WFSC oraz ARSC

Classic Par: Yu Jin Seong vs Lee Choong Goon – ARSC

Polski Classic Mężczyzn: Michał Sulinowski – Lishui

Polski Classic Slalom Kobiet: Klaudia Hartmanis – Namwon

Polski Classic Slalom Par: Klaudia i Michał – Wuyishan

Battle Roku

Finał Mężczyzn – World Freestyle Slalom Championships Paryż
Wiele osób pewnie uważa finały battle na dużych zawodach za brzydkie, pozbawione freestyle’u i zupełnie nieciekawe. Po części też się z tym zgadzam dlatego od dłuższego czasu wolę oglądać classici, jednak ten finał wprowadził do slalomu tyle nowości trickowych, że pomimo sporych braków estetycznych obejrzałem go z przyjemnością parokrotnie.

Najlepszy Film Slalomowy:

W tej kategorii zwycięzców będzie 4 – dwa filmy Zagranicze i dwa Polskie. Zdecydowałem się na takie rozwiązanie ponieważ zarówno w przypadku filmów zagranicznych jak i Polskich na mojej shortlist zostały po dwa filmy o całkiem odmiennym od siebie charakterze I bardzo trudne w porównaniu. W przypadku zagranicznych mamy klasyczny edit oraz film z zawodów, w przypadku filmów Polskich jest także klasyczny edit, oraz nietypowy film z charakteryzacją I fabułą.

Doctor Films – Keep Moving

KEEP MOVING from DoctorFilm on Vimeo.

Cezary Powierza – WFSC 2014

WFSC 2014 Paris, France from SEBASKATES on Vimeo.

Polski Film Roku:

Przemyslaw Szumski oraz e-transmisje.pl – Freestyle Slalom na skateparku w Rzeszowie

Cezary Powierza – Lazy Sunday

Lazy Sunday from Clock | Cezary Powierza on Vimeo.

Innowacja roku:

Zwycięzca:
Lorenzo Guslandi – Toe Termos / Toe Tea Pot

W tej kategorii rozważałem także transition/switch w tzw. “Azjatyckim Corvo”, jednak pierwszą udaną próbę tego tricku można zobaczyć już na Mistrzostwach Świata w 2013 roku. Bardziej skomplikowane tricki w “Azjatyckim Corvo” jakie mogliśmy oglądać w tym roku są konsekwencją właśnie tamtego finału i występu Zhang Hao oraz Corvo Sevena w wykonaniu Zhang Hao na MŚ w Gesingen 2011. Uważam, że trick Lorenzo będzie mieć podobnej wagi znaczenie dla przyszłego rozwoju tricków slalomowych jak właśnie te dwa wspomniane kamienie milowe.

Polskie rozczarowanie roku:

Zwycięzca:
Brak medali dla Polaków na mistrzostwach świata, klątwa 4. miejsca

Tego chyba nie trzeba komentować, szans medalowych było co najmniej kilka, oczekiwania były spore, a skończyło się na czterokrotnym czwartym miejscu. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku zła passa się odwróci.

wyróżnienie:
Ksero podia na mistrzostwach polski

Poza Speed Slalomem mężczyzn, wszystkie podia się powtórzyły we wszystkich konkurencjach w identycznej kolejności. Chyba nie tylko ja oczekiwałem ciekawszego rozwoju wydarzeń na Mistrzostwach Polski, Jedynym rozstrzygnięciem, które można uznać za niespodziankę jest wygrana Klaudii Hartmanis w speed slalomiem, jednak to też trochę naciągane, moim zdaniem była mimo wszystko w gronie faworytek.

Najlepsza Polska inicjatywa slalomowa

Zwycięzca: I Love Rolki

Cykliczne warsztaty I Love Rolki mają najwiekszą frekwencję spośród wszystkich imprez związanych ze slalomem, dają świetną możliwość na poćwiczenie pod okiem profesjonalnych slalomistów. Fakt, że poza slalomem na warsztatach I Love Rolki są instruktorzy różnych dyscyplin rolkowych oraz podstaw jazdy sprawia, że więcej osób ma na nich swój pierwszy kontakt ze slalomem.