Nauka slajdów – jak zacząć?

Korzystając z okazji, że Mistrz Europy w slajdach – Aleksey Martsenyuk przyjechał na studia do Polski, postanowiłem przy współpracy z nim napisać serię artykułów o slajdowaniu i nauce slajdów. Mam nadzieję, że miłośnicy slalomu nie będą mi mieli tego za złe ;). Dzisiejszy artykuł ma charakter FAQ – zbioru odpowiedzi na najczęściej zadawane lub po prostu najważniejsze pytania z punktu widzenia początkującego. Na sam koniec wyjaśnimy jak nauczyć się Soul Slide.

 Na jakiej nawierzchni uczyć się slajdów?

Nawierzchnia do nauki slajdów nie powinna być ani nadmiernie przyczepna, ani też wbrew pozorom nie powinna być bardzo śliska a tym bardziej mokra! Zbyt śliska i mokra nawierzchnia wybaczają dużo błędów przez co utrwalają złe nawyki. Najlepszy do nauki jest barwiony beton jaki można czasem znaleźć w skateparkach. Jeśli nie mamy dostępu do takiej nawierchnii, może być też zwykły, gładki beton lub gładki asfalt. Większe chropowatości niestety dyskwalifikują nawierzchnię. Mitem jest, że warto ćwiczyć na mokrej nawierzchni

 Na jakich rolkach uczyć się slajdów?

Pierwszych kilku najprostszych slajdów można się nauczyć na dobrej jakości rolkach rekreacyjnych z w miarę krótką szyną ~240-270mm. Jednak jeśli slajdy Ci się spodobają zainwestuj jak najszybciej w rolki o konstrukcji hardboot, takie jak Powerslide Imperial, Seba FR, Rollerblade Twister etc. Takie rolki lepiej chronią staw skokowy i pozwalają na lepszą kontrolę nad slajdem.

Czy koła są ważne? Można używać starych zużytych kół czy powinno się ćwiczyć na nowych?

Zdecydowanie lepiej jest jeździć na w miarę nowych, kupionych z myślą o slajdach kołach. Ułatwia i przyśpiesza to naukę, a z czasem nauczysz się „oszczędzać” koła – właściwie to odpowiednio używać, tak żeby starczyły na dłużej niż parę tygodni. Aleksey poleca trzy modele kółek Powerslide Spinner, Seba Street Invaders i niestety trudno dostępne w Polsce – Just Wheels.

Od jakich slajdów zacząć naukę?

Soul, Acid, Cross-Acid, Wheeling Soul, Wheeling Acid, Barrow, Soyal – niekoniecznie w tej kolejności.

Gdzie znaleźć filmiki instruktażowe do slajdów?

Aleksey poleca filmiki instruktażowe Pride Crew.

Na co zwracać uwagę gdy uczę się slajdu, jakie są cechy książkowo wykonanego slajdu?

  • Jak największa długość slajdu
  • Linia prosta – slajd powinien być wykonany w linii prostej, jeśli w trakcie zakręcasz to znaczy, że coś jest nie tak z ułożeniem ramion lub nóg.
  • Pełne zatrzymanie – prawidłowo wykonany slajd powinien się zakończyć całkowitym zatrzymaniem z chwilą „zamrożenia” pozycji. Jeśli pod sam koniec slajdu szarpie Tobą, lub wyrzuca Cię do przodu to znaczy, że coś jest nie tak.
  • Kontrola nad górą ciała – góra ciała w trakcie slajdu powinna być stabilne, nie powinno Tobą szarpać, nie powinieneś tracić równowagi.

 Jakie są najczęstsze błędy początkujących?

Najczęstszym błędem jest nie przykładanie uwagi do góry ciała, w szczególności przechylanie się do przodu, ale też złe ułożenie ramion, nadmierne przygarbienie pleców itp.

Nauka Soul Slide

  • Przenieś ciężar ciała na nogę, która nie będzie slajdować i staraj się jechać dalej prosto.
  • Slajdującą nogą najpierw wyjedź do boku.
  • Następnie wyjedź nią jak najmocniej do przodu i obróć żeby zacząć slajdowa.
  • Ramię nad slajdującą nogą powinno się obrócić razem z nią.
  • Plecy trzymaj wyprostowane i nie przechylaj się do przodu.

Na koniec chciałbym bardzo podziękować Aleksey-owi za poświęcony mi czas i cierpliwe odpowiadanie na niekończącą się serię pytań. Mam też nadzieję, że artykuł się wam podoba, bo na pewno powstanie kilka artykułów rozszerzających w najbliższym czasie ;). Po pytania zapraszam na grupę Między Kubkami, nawet jeśli ja nie będę w stanie na nie odpowiedzieć, na pewno znajdzie się odpowiednia osoba :).