Łożyska – jakie wybrać? Co oznacza ABEC?

Nie tak dawno Tomasz Szymczyk napisał artykuł o tym co oznacza abec w łożyskach. Obiecałem wtedy napisać swoje zdanie na ten temat i bardziej odnieść go do slalomu. Pamiętajcie jednak, że łożyska są jednym z najmniej istotnych elementów rolki, o wiele ważniejsze są na przykład dobre koła, o wyborze których też niedługo napiszę.

O co chodzi  ze skalą ABEC?

Skala ABEC powstała z myślą o łożyskach do maszyn, których pracę mogłoby zakłócić drganie nieprecyzyjnie wykonanych łożysk. Skala skupia się właśnie na precyzji wykonania i obejmuje 5 oznaczeń: ABEC 1, ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7, ABEC 9 – im wyższa cyfra tym wyższa precyzja.

Klasyfikacja ABEC nie określa wielu innych ważnych czynników, takich jak: jakość kulek, rodzaj zastosowanego materiału, rodzaj i jakość smaru. Ponadto często jest nadużywana i producenci wykorzystują ją jako chwyt marketingowy nadużywając jej bez żadnej kontroli i dochodzi do absurdów takich jak na zdjęciu poniżej

grenade-bearings-11 (1)

Fot: ABEC – poza skalą ;)

Jak i czy w ogóle się to przekłada na uzyskiwane prędkości?

Klasa ABEC nie przekłada się na szybkość toczenia łożyska a jedynie na maksymalne dopuszczalne prędkości obrotowe.

Zrobiłem mały reaserch, znalezione przeze mnie wartości maksymalnej prędkości obrotowej łożysk spełniających standard ABEC 1 to w zależności od źródła 25000, 32000, 34000 obrotów na minutę. Rozbieżność jest duża, jednak dane dają pojęcie o rzędach wielkości.

Zróbmy proste wyliczenie, załóżmy że koło ma standardową średnicę 8cm. Z jaką maksymalną szybkością/prędkością można na nim pojechać na łożysku spełniającym standard ABEC 1 (do obliczeń użyję najniższej znalezionej wartości RPM – 25000).

L = 2πr = 2*4*3,14 = 25,12cm – obwód koła

V= L*RPM*60min =25,12cm*25000RPM*60min = 37680000cm/h = 376,8 km/h

Dla koła agresywnego (56mm) wyszło 263,76 km/h, dla koła do jazdy szybkiej(110mm) 518,1 km/h

Wniosek jest dość oczywisty, cyferką przy skali ABEC można się w ogóle nie przejmować, do jazdy na rolkach wystarczy łożysko o precyzji ABEC 1.

Jakie łożyska wybierać do slalomu?

Jeśli stawiacie na jakość to istnieją producenci, którzy specjalizują się w łożyskach do zastosowań sportowych, są to m.in.

  • Twincam (często markowane dodatkowo przez producenta sprzętu rolkowego, jak np. Powerslide, Seba, Undercover)
  • Bones

Takie łożyska zapewnią toczenie nawet lepsze niż jest potrzebne przy najtrudniejszych trickach wheelingowych. Jeśli poszukacie w Internecie łożysk tych właśnie producentów zobaczycie, że świadomie rezygnują oni z oznaczeń ABEC. W przypadku twincam wyższa cyferka oznacza też zawsze zmiany w budowie łożyska lub/i użytych materiałach, ale nawet ilq-5 świetnie sprawdzają się w slalomie.

Tańszym rozwiązaniem są łożyska markowane przez renomowanych producentów rolek, nie będące jednocześnie produktem twincam. Powerslide ABEC 5, Rollerblade SG5, itp. Itd. Jednak ze świadomością tego, że wyższy ABEC nie zawsze musi przekładać się na lepsze łożyska. Jeśli nie jeździcie jeszcze wheelingów to nie macie nawet po co rozważać droższych łożysk opisanych w akapicie wyżej. Takie w zupełności wystarczą.

Ostatnim najtańszym rozwiązaniem jest kupowanie łożysk maszynowych w specjalistycznych sklepach z łożyskami. Trzeba przy tym pamiętać, że interesują nas łożyska typu 608. Często można znaleźć łożyska po 1-2zł za sztukę. Jest jednak pewien haczyk, takie łożyska często mają gęsty smar, który świetnie spisuje się w maszynach, jednak na rolkach może Was odczuwalnie spowalniać. Nie jest więc to rozwiązanie dla leniwych, gdyż trzeba przetestować wiele łożysk nim znajdzie się odpowiednie.

Tradycyjnie, jeśli macie pytania do artykułu to zapraszam na grupę FB Między Kubkami, gdyż nie mam czasu na przeglądanie wszystkich komentarzy pod artykułami.

Bibliografia:

http://shop.vandem-mfg.co.uk/abec-skate-bearings.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_ABEC

http://www.ahrinternational.com/Skateboard_bearings.htm