Kolejność nauki tricków

Poniższy diagramy to opracowany przeze mnie schemat kolejności nauki tricków. Pierwszy z nich prezentuje tricki dla początkujących i średnio-zaawansowanych w slalomie. Im dalej w prawo tym trudniejsze tricki, pionowe przerywane linie sygnalizują wyraźną zmianę poziomu trudności. Ostatnimi trickami w pierwszym diagramie diagramie jest klasyczna czwórka:  Wheeling, Screw, Footgun i Wiper. Moim zdaniem cztery najważniejsze slalomowe tricki, zanim zaczniecie się uczyć tricków najwyższego poziomu, powinniście opanować właśnie te cztery tricki.

Czasami w prostokącie znajduje się więcej niż jeden trick, w prostokącie z trikami z rodziny Crazy brakuje backward double crazy, po prostu się nie zmieściło.

Na diagramie  widać wyraźne dwie odrębne ścieżki nauki tricków, nie oznacza to jednak że należy najpierw opanować jedną, albo że można jedną całkowicie sobie darować. Powinno się uczyć obu w podobnym tempie.

Tricki w prostokątach narysowanych przerywaną linią, to tricki które nie należą do głównej ścieżki i czasem ciężko wskazać ich miejsce w kolejności nauki ale i tak warto się ich nauczyć.

Diagram_final2

 

Drugi diagram prezentuje zaawansowane tricki slalomowe.

Uwagi:

Wheeling do przodu i do tyłu dla wyższej przejrzystości diagramu są traktowane łącznie, wiadomo że wheeling do tyłu jest znacznie trudniejszy, jednak opanowanie obu Wheelingów jest wymagane przy większości bardziej zaawansowanych tricków i przedstawienie wheelingu do tyłu osobno bardzo skomplikowałoby diagram.

Kobra i Christie nie wyglądają na podobne tricki, ale jednak zostały zestawione razem, wynika to z faktu, że oba wymagają wysokiej elastyczności mięśni grzbietu, dwugłowych uda oraz brzuchatych łydki. Potrafiąc jeden z nich ma się też predyspozycje do nauki drugiego, oba są także pomocne przy nauce one Toe Christie.

Toe Footgun nie jest połączony z żadnym innym trickiem, wynika to z faktu że zarówno utrzymywanie równowagi jak i skręcanie w nim są odmienne od utrzymywaniu równowagi i skręcania zarówno w Wheelingu, klasycznych Sittingach jak i Toe Christie.

Dobrze wyćwiczona Śruba o wiele bardziej ułatwia naukę Chicken leg niż Sevena, gdyż zazwyczaj pokrywa się zarówno rotacja jak jak i krawędź, a do tego nogi są skrzyżowane w podobny sposób.  W Sevenie pomoże tylko jeśli rotacja w śrubie pokrywa się z rotacją w Sevenie.

Przed nauką tricków takich jak Nowiper, Day Night, Fishleg, One Wheel Rekil warto nauczyć się przejść z Wheelingu przodem do Wheelingu tyłem i z Wheelingu tyłem do Wheelingu przodem, tych które będą później wykorzystywane w tym tricku (przez to samo ramię co w tricku).

 

diagram_zaawansowane