Jak wybrać rolki do Freestyle Slalomu?

Być może na wiosnę staniecie przed decyzją o zakupie nowych rolek do slalomu, zdając sobie sprawę z tego jak trudna jest to decyzja, napisałem krótki poradnik jak wybrać odpowiedni model oraz rozmiar rolki. Na końcu znajdziecie też spis polecanych przeze mnie modeli rolek dobrze sprawdzających się w slalomie.

rolki slalomowe

Rolki do slalomu – rolka typu hardshell (po lewej), rolka bezlinerowa (po prawej)
Fotografie dzięki uprzejmości bladeville.pl

Wybór „typu” rolki

Istnieją dwa typy rolek, których używa się w Slalomie na Rolkach. Różnią się one od siebie budową buta. Pierwsze z nich – rolki typu Hardboot, składają się z twardej plastikowej skorupy i miękkiego materiałowego buta wewnętrznego(linera). W tych drugich, skorupa jest zazwyczaj wykonana z zaawansowanych materiałów jak np. włókno węglowe, osłania mniejszą część nogi i jest zintegrowana z butem wewnętrznym.

Obie konstrukcje mają swoje zalety i wady, które przedstawiłem w poniższej tabelce

Hardboot
(twarda skorupa + liner)

Rolki ze zintegrowanym linerem
(inaczej bezlinerowe)

Zalety:

 • Cena
 • Uniwerslalność – są dobrym rozwiązaniem jeśli oprócz slalomu jeździmy freeride

Wady:

 • Słabsza kontrola na trudnych trickach

Wybór polecany dla początkującego slalomisty

Zalety:

 • Świetna kontrola na trudnych trickach
 • Najczęściej mają dopasowaną długość szyny do wielkości stopy

Wady:

 • Cena
 • Bywają mało komfortowe

Wybór polecany dla zaawansowanego slalomisty

Zazwyczaj najważniejszym kryterium, jest cena. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę ze slalomem, nie musicie od razu kupować bardzo specjalistycznych rolek. Ich możliwości będziecie mogli wykorzystać w 100% dopiero po dłuższym treningu. Zazwyczaj pierwszymi kupowanymi rolkami slalomowymi są rolki z twardą skorupą, a gdy one się zużyją i zajawka na slalom dalej się trzyma, slalomista decyduje się na bardziej profesjonalny sprzęt.

Gdy już się zdecydujecie się na typ rolki i określicie swój pułap cenowy, czeka was:

Wybór odpowiedniego modelu i rozmiaru

Najlepszym sposobem na dobre dobranie buta jest przymierzenie wszystkich dostępnych modeli rolek, najlepiej nowych w sklepie. Można też mierzyć rolki znajomych, trzeba jednak brać pod uwagę to że mogą być już nieco „rozbite”, a przez to luźniejsze i słabiej trzymające niż nowe rolki.

Rolki typu hardboot rozbijają się bardziej niż rolki bezlinerowe, ale oba typy rolek powinny być dobierane na styk, bez żadnych zbędnych luzów. Jeśli przesiadasz się z rolek rekreacyjnych na rolki slalomowe, dobrze dobrane rolki mogą wydać Ci się z początku za ciasne z powodu swojej sztywności. Dlatego nie warto podejmować decyzji o wyborze rozmiaru pochopnie.

Przy wyborze rolki slalomowej jednym z najważniejszych kryteriów jest trzymanie pięty. Polecam wykonanie prostego testu podczas mierzenia poszczególnych modeli rolek, polega on na wspięciu się na obu rolkach na przednie kółka. Obie rolki muszą być wcześniej dobrze związane i zapięte na wszystkie klamry. Im mniej pięta się oderwie od dna rolki tym lepiej, oczywiście najlepiej żeby nie odrywała się w ogóle.

Jeśli kupujecie przez Internet, bez wcześniejszego mierzenia i zastanawiacie się między dwoma rozmiarami, polecam zamówić mniejsze. Jeśli będą za ciasne to będziecie mieć motywację do odesłania rolek. Gdy zamówicie większe to ciężko wam będzie stwierdzić czy są dobrze dopasowane, lub też z lenistwa ich nie odeślecie.

Rozmiar stopy a rozmiar szyny

Szyny slalomowe występują zasadniczo w trzech rozmiarach, 243, 231 i 219mm. Jeśli wasze stopy są stosunkowo małe (40-41 i mniej) warto się zastanowić nad rolkami w których producent montuje szynę krótszą niż standardowe 243mm dla mniejszych rozmiarów. Im mniejsza stopa tym bardziej powinniście brać to pod uwagę podczas zakupu. Przy czym szyna 219mm ma sens tylko jeśli jest to szyna prerockered, czyli taka w której pierwsza i ostatnia oś jest podniesiona. Dzięki temu przy wszystkich kołach tej samej wielkości otrzymujemy „banana”, znacznie ułatwiającego slalomowanie. Jest to w tym przypadku bardzo ważne gdyż w szynie 219 flat, banan wymaga zamontowania kół 68mm z przodu i z tyłu, a takie koła są praktycznie niedostępne. Krótsza szyna sama w sobie nie zastąpi wam banana!

szyna

Szyna prerockered – widać że przednia i tylna oś unoszą się ponad środkowe
Fotografia: Czapla Team ;)

Istnieje też niestety wymiar ekonomiczny krótszych szyn, mieszczą one mniejsze koła, które szybciej się zużyją a zazwyczaj nie są one wymiernie tańsze od większych odpowiedników.

Lista polecanych przeze mnie rolek (kolejność producentów alfabetyczna)

Pogrubiłem zmiany na liście polecanych rolek względem listy z poprzedniego roku, niekoniecznie są to nowe produkty. Co do zasady rolki trafiają na listę z opóźnieniem dopiero gdy przekonam się, że są warte uwagi. Pogrubienie pod żadnym pozorem NIE świadczy o tym, że rolki są lepsze od tych z niepogrubioną nazwą.

Polecane rolki typu hardboot:

 • Powerslide Imperial One (w zeszłym roku dostępny pod nazwą Imperial), Imperial Evo oraz Imperial Prood roku 2015 dostępne tylko z szyną 243mm flat
 • Powerslide Metropolis PRO – dostępne tylko z szyną 243mm flat
 • Rollerblade Twister i Twister Pro – dostępne tylko z szyną 243mm flat
 • Rolleblade RB 80 – dostępne tylko z szyną 243mm flat (w zeszłym roku dostępne pod nazwą Rollerblade Storm)
 • Seba z serii FR –dostępne tylko szyna 243mm flat
 • Seba High / Deluxe – dostępne z szynami: 231 I 243mm flat (231mm dla rozmiarów poniżej

Polecane rolki bezlinerowe – specjalistyczne ze średniej półki:

 • Powerslide S4 – polecam tylko w rozmiarach od 40 w górę, ponieważ w mniejszych jest nie polecana przeze mnie szyna 219 flat, dostępne szyny: 219, 231 I 243mm flat
 • Seba Light – dostępne z szynami 243mm i 231mm flat

Polecane rolki bezlinerowe – specjalistyczne z wyzszej półki:

 • Powerslide Hardcore Evo – dostępne szyny 219, 231 oraz 243 prerockered.
 • Seba Trix 80– dostępna tylko 243 flat
 • Seba Wfsc – dostępne szyny 231 i 243 prerockered
 • Seba Igor – dostępne szyny 231 i 243 prerockered

Są jeszcze dwie nowości, które mają szansę trafić na listę w tym roku, jednak są jeszcze niesprawdzone:

 • Powerslide Ultron
 • Seba Trix 2

Jeśli macie jakieś pytania, potrzebujecie szczególnej pomocy w wyborze rolek slalomowych, lub artykuł jest już mniej aktualny to zapraszam na grupę FB: https://www.facebook.com/groups/1390744797659625/

Słowniczek:

Flat – standardowa szyna z osiami ułożonymi w linii prostej.
Prerockered – szyna, w której przednia i tylna oś są podniesione – “wbudowany banan”