Jak dbać o koła do slajdów?

Jak wspomniałem we wcześniejszym artykule pod tytułem „nauka slajdów – jak zacząć?”, nie warto uczyć się slajdów na tzw. „ogryzkach” czyli mocno zużytych kołach dlatego że znacznie utrudnia to naukę. Nowe lub w miarę nowe kółka kupione specjalnie do nauki slajdów są równie istotne co dobre hardshellowe rolki. W dzisiejszym artykule dowiedzie się co robić, żeby te kółka starczyły na jak najdłużej i nie trzeba było ich wymieniać co dwa tygodnie.

Slajdując ustawiaj nogę slajdującą delikatnie po skosie.

splaszczone-kolo

Kółko zniszczone w wyniku złego ustawienia nogi slajdującej

Jeżeli noga jest ułożona idealnie prostopadle to koła w trakcie slajdu nie kręcą się. W takim przypadku bardzo łatwo je zniszczyć, a dokładniej zetrzeć fragment kółka na płasko. Takiego koła nie da się odratować. Ponieważ coraz częściej będzie się ono zatrzymywać w tym płaskim miejscu, więc będzie się też się coraz bardziej spłaszczać. Dlatego bardzo ważne jest żeby za każdym razem ustawiać nogę slajdującą delikatnie po skosie, wtedy slajdujące koła będą się delikatnie kręcić i równomiernie ścierać. Tę zasadę obrazuje poniższy filmik, przyjrzyjcie się jak zachowują się środkowe koła (w tych rolkach koła są ustawione w bananie)

Często zmianaj koła miejscami.

Sprawa dość oczywista, ale jak to bywa z „oczywistymi oczywistościami” wiele osób o tym zapomina lub to lekceważy. Kółka do slajdów powinno się obracać/zamieniać miejscami co 30-60 minut slajdowania. Jeśli wolisz slajdować na lekkim bananie, możesz skorzystać z metod opisanych przeze mnie w artykule jak dbać o kółka slalomowe.

Jeśli natomiast preferujesz ustawienie flat, zamieniaj je miejscami według schematu 2. z jednej nogi za 4. Z drugiej nogi i 1. z jednej nogi za 3. drugiej nogi. Tak jak na poniższym obrazku.

zamiana-kół-flat-700

Impregnuj koła brudem.

Brzmi to pewnie dość dziwnie, ale koła do slajdów warto pokrywać warstwą brudu. Nie tylko zmniejsza to ich zużycie, ale także sprawia że zachowują się stabilniej podczas slajdu. Jak to zrobić? Wystarczy przed „treningiem” slajdów porobić trochę t-stopów i na oko ocenić czy koła już są „brudne”. Nie musisz szukać szczególnie brudnego miejsca ale dobrze do tego celu wykorzystać miejsce w którym slajdujesz i „gumę”, którą pozostawiły koła po poprzednich sesjach slajdów.

Choć rady są tylko trzy, to zdaję sobie sprawę, że na początku może być ciężko się do nich stosować. Ciężko jest pamiętać o prawidłowym ułożeniu nogi, a zamiana kół miejscami raz na 30-60 minut potrafi być uciążliwa. Jednak biorąc pod uwagę, że włączenie ich do naszych nawyków potrafi wydłużyć żywotność kół nawet parokrotnie, warto się do tego przyłożyć.

Tak jak ostatnio, serdecznie dziękuję Aleksey-owi Martsenyuk-owi, Mistrzowi Europy w Slajdowaniu  za pomoc w przygotowaniu artykułu! Pytania zadawajcie na grupie FB Między Kubkami.