Hardcore-owa Ewolucja

Wstęp

Jeżdżę na Hardcore Evo od sześciu lat dzięki czemu byłem świadkiem ogromnej (hardcore’owej ;) ) ewolucji tego modelu. Od pierwszej wersji z roku 2009 zmieniło się praktycznie wszystko w tej rolce. Poprawiano wytrzymałość, sztywność, flex, dzięki zmianom znacznie zwiększono kontrole nad rolka podczas wykonywania tricków. Postanowiłem wam przybliżyć te zmiany i pokazać jak firma Powerslide rok po roku ulepszała swój flagowy model rolek slalomowych – co ciekawe utrzymując jego cenę na tym samym poziomie.

Słownik:

 • Padding – w rolkach z zintegrowanym linerem nie występuje typowy but wewnętrzny. W środku shell’a (skorupy) jest specjalna “wyściółka” wykonana z różnego rodzaju pianek oraz materiałów. Jest ona również specjalnie wyprofilowana aby odpowiednio umiejscowić stopę.

 • Shell – szkielet rolki, odpowiedzialny za jej sztywność, w rolkach ze zintegrowanym linerem wykonany jest najczęściej z włókna węglowego i/lub szklanego.

 • Flex – zdolność rolki do zginania się przód-tył ułatwiająca kontrolowanie rolki podczas jazdy na jednym/dwóch kołach

 • Heel Rise – zabieg polegający na podniesieniu miejsca na piętę wyżej niż w typowej konstrukcji buta do freestyle.

 • Slajder – osłonka (najczęściej platikowa) chroniąca bok rolki przed przetarciami.

 • Prerockered – Szyna z podniesiona przednia i tylna osia, dzięki czemu otrzymuje się efekt banana przy wszystkich kolach równej wielkości.

powerslide-hardcore-evo-fsk-09-7e05455e8e537a5b3f7c73e47a87772c

Hardcore Evo 2009

Hardcore Evo 2009 była to jedną z pierwszych rolek slalomowych wykonaną z wykorzystaniem włókna węglowego, jedną z pierwszych rolek slalomowych ze zintegrowanym linerem, a także co najciekawsze – pierwszą rolką slalomową, którą można było termoformować!

Jak każdy model wprowadzający dużo innowacji miały sporo niedociągnięć. Głównym z nich była niska żywotność związana z użyciem mało wytrzymałego materiału w miejscach gdzie rolka mocno pracowała.

Drugim niedopracowanym elementem była szyna – zbliżona do tych z rolek do jazdy szybkiej, a przez to była nie przystosowana do innego  kierunku rozkładania się sił występujący w slalomie i zbyt niska, przez co nie dało się jej przesunąć do przodu.

powerslide-fsk-hardcore-evo-10-f91a7155aa151daa93f555ac5f336f3e

Hardcore Evo 2010

Hardcore Evo 2010 wprowadził niewiele zmian, które skupiały się przede wszystkim na poprawieniu żywotności rolki. Zastosowano trwalszy materiał w najbardziej pracujących miejscach. Zmodyfikowano też szynę, stała się masywniejsza i nieco wyższa, wciąż była nie do końca optymalna ale większe zmiany tego elementu były już zaplanowane i zostały wprowadzone rok później. Ostatnią zmianą był nowy cuff, poprawiający flex.

powerslide-fsk-hardcore-evo-2011-a34d88fe8c98e856c31ae06c41635c74

Hardcore Evo 2011

Największą zmianą w Hardcore Evo 2011 była zapowiedziana przeze mnie w poprzednim akapicie szyna. Alpha, bo tak ją nazwano, jest dzięki swojej skomplikowanej konstrukcji – wykorzystującej mostki rurkowe – znacznie sztywniejsza i lepiej przygotowana do obciążeń czekających ją podczas slalomowania od swojej poprzedniczki.

Większe koszty produkcji nowej szyny odbito sobie na kołach, Mattery zamieniono na znacznie tańsze i słabsze koła. Jednak biorąc pod uwagę, że znacznie łatwiej jest wymienić koła niż szynę, oraz że koła to często wymieniany element eksploatacyjny, był to zdecydowanie dobry krok w celu utrzymania ceny przy jednoczesnym polepszeniu jakości rolki.

Ostatnią istotną zmianą w 2011 roku, był nowy język o segmentowej konstrukcji, która jest znacznie wygodniejsza i odporniejsza na przecieranie.

900798_PS_FSK_EVO_Skate

Hardcore Evo 2012

Hardcore Evo 2012 przyniosło nowe eksperymentalne zmiany, w tym niestety jedną niezbyt udaną – użycie stopu magnezu w szynach alpha. W stopach magnezowych niższa waga okupiona jest mniejszą sztywnością, przez co u niektórych osób pojawiły się problemy z wytrzymałością tych szyn. Zrezygnowano z nich już po jednym sezonie.

Reszta ze zmian sprawdziła się i Powerslide trzyma się ich do dziś, są nimi: nowy kształt shella z szerszym miejscem na palce, wymienny slajder, nowy jednoczęściowy padding znacznie bardziej wytrzymały, nowy sztywniejszy materiał na zewnątrz rolki (PU-nano leather) oraz szyny prerockered. Dzięki zmianie materiału zewnętrznego rolka nie tylko jest bardziej sztywna, ale także wolniej się rozbija, dłużej zachowując pierwotne dopasowanie – co jest ogromną zaletą w przypadku rolek z najwyższej półki.

W 2012 roku Powerslide zrezygnowal z wykorzystywania hollow tubes (pustych wewnątrz rurek z włókna węglowego) w spodniej części shella. Hollow tubes miały za zadanie usztywniac but i wciąż sa stosowane w butach do jazdy szybkiej. Jednak w butach slalomowych, w których mocowanie szyny jest węższe niż w butach do jazdy szybkiej, sama szyna wystarczająco usztywnia but i hollow tubes nie robia roznicy. Rezygnacja z nich zrekompensowala zwiększenie kosztów produkcji innych elementow i w efekcie cena pozostala bez zmian.

powerslide-hardcore-evo-2013-825f4848c74df00118d031f364c321a8

Hardcore Evo 2013 / 2014

Hardcore Evo 2013 oraz 2014 to powrót do aluminiowych szyn alpha (z zachowaniem prerocked) oraz bardzo niewielkie zmiany względem 2012 roku, były to jedynie nieco grubszy padding, dobre koła ze średniej półki – odpowiedniki kół markowanych dziś nazwą Powerslide Spinner oraz nowa klamra 45 stopni – wygodniejsza oraz mniej niszcząca paski z ząbkami. Na kolejne zmiany musieliśmy poczekać aż dwa lata.

Powerslide_Hardcore_Evo_2015

Hardcore Evo 2015

Największą zmianą w Hardcore Evo 2015 jest nowy kształt shella z podniesioną piętą (o 5 mm względem poprzedników). Dzięki temu zabiegowi jazda na tylnym kole oraz tricki w przysiadzie są łatwiejsze. Heel rise jest jednak zrobiony w bardzo przemyślany sposób, o tyle żeby nie utrudnić znacznie jazdy na przednim kole i wsparty przez na nowo wyprofilowane wnętrze z tylu rolki, które lepiej utrzymuje piętę na swoim miejscu. Drugą ważną zmianą jest nowy cuff, zaprojektowany specjalnie do tej rolki (oba wcześniejsze cuffy zostały zapożyczone z innych rolek) zwiększający flex przod-tyl przy jednoczesnym usztywnieniu boków. Powrócono także do cieńszego paddingu.

Podsumowanie zmian:

Cena Hardcore Evo 2009 w dniu premiery

1599zl

Cena Hardcore Evo 2015 w dniu premiery

1679zl

Co dodawano:

 • Sztywniejszy material zewnętrzny (PU-nano leather)

 • Wytrzymaly segmentowy język

 • Wytrzymaly jednoczęściowy padding

 • Szyna Alpha

 • Prerockered w szynie

 • Heel Rise

 • Koła Spinner

 • Szersze miejsce na palce

 • Wymienny slajder

 

Z czego zrezygnowano:

 • Hollow Tubes

 • Koła Matter

 • Szyny ze stopow magnezu