Freestyle Slalom – jak uczyć znajomych?

Nie jest wielkim odkryciem, że o wiele łatwiej niż z artykułów czy filmików jest się uczyć od innych, na przykład od znajomych z którymi jeździmy na codzień. Niestety nie każdy kto potrafi zrobić trick jest w stanie go nauczyć, potrzebna jest dodatkowa wiedza i doświadczenie. Postanowiłem więc napisać kilka porad jak uczyć innych, tricków które sami już potraficie. Mam nadzieję, że pomogą wam one uczyć się nawzajem.

1.   Kiedy pokazujesz trick, staraj się go pokazać z różnych perspektyw – od przodu, z boku. Osoba, którą chcecie nauczyć skorzysta zdecydowanie najmniej jeśli trick będziesz pokazywać plecami do niej. Kiedy mówisz, obracaj twarz w kierunku słuchającego.

2.   Równie ważne jak pokazanie tricku jest wytłumaczenie go, to że ktoś potrafi zrobić dany trick wcale nie oznacza, że potrafi go dobrze wytłumaczyć i nauczyć inną osobę. Jeśli chcesz kogoś skutecznie nauczyć tricku, warto wcześniej obejrzeć tutoriale (nie wszystkie są wartościowe, szukajcie tych od sprawdzonych, dobrych instruktorów), poczytać o tricku lub posłuchać na warsztatach jak tricku uczy profesjonalny instruktor.

3.   Tłumaczenie tricku podzielcie sobie na kilka elementów:
•    Praca nóg lub nogi jadącej jeśli to trick na jednej nodze
•    Ustawienie i praca „wolnej nogi”
•    Ustawienie i praca ramion
•    Reszta ciała (przechylenie, wyprostowanie, rozłożenie ciężaru)

4.   Za dużo informacji na raz może zaszkodzić uczącemu się. Wprowadzaj elementy po trochu, jak jeden będzie w miarę opanowany wprowadź kolejny. Staraj się nie mówić osobie, którą uczysz o wielu elementach na raz.

5.   Czas przeznaczony na tłumaczenie tricku powinien być ułamkiem z czasu jaki poświęcony jest na trening. Czym trudniejszy trick tym ten rozstrzał jest lepiej widoczny. Nie zamęczaj osoby którą uczysz ciągłym dopływam informacji, daj mu czas na ćwiczenie.

6.   Ważne jest poprawianie błędów uczącego się, jednak warto czasem zapytać czy sam wie co robi źle. Jeśli sam dojdzie do tego w czym tkwi błąd, lepiej to zapamięta i łatwiej będzie mu to poprawić.

7.  Jeśli osoba którą uczysz, pomimo wszelkich twoich starań nie może poprawić dobrze widocznego błędu, np. wciąż garbi się, skręca ramionami w przeciwną stronę itp. Nagraj ją i pokaż jej nagranie. O wiele lepiej przemówi to do niej niż słowa i uświadomi rozmiar błędu. Warto też prosić znajomych o nagranie samego siebie podczas nauki naprawdę trudnych i złożonych trickach.

Jeśli chcecie dodać do tej listy coś od siebie, albo podzielić się opinią to zapraszam na grupę Między Kubkami.