Freestyle Slalom – Jak zacząć?

Witam was, to mój pierwszy artykuł na własnym blogu, dlatego też postanowiłem napisać o rzeczach najważniejszych z punktu widzenia osoby pragnącej zacząć swoją przygodę ze slalomem na rolkach. Wiele osób widziało filmiki z Polkami jeżdżącymi slalom na rolkach, dziewczyny są nie tylko ładne ale i bardzo utalentowane. Filmiki Sióstr Czapla, Angeliki Prucnal i Klaudii Hartmanis mają w sumie ponad 500 tysięcy wyświetleń, a Klaudia jest multimedalistką Mistrzostw Europy i Świata. Nie każdy wie ale dziewczyny jeżdżą slalom od zaledwie 5 lat i wcześniej nie jeździły wiele na rolkach! Niektórzy w tym momencie myślą „no dobra, ale zaczynały w wieku nastu lat, a ja mam już …”, otóż znam osoby które zaczęły jeździć slalom po 30-stce i jeżdżą w bardzo widowiskowy sposób. Szerzej na ten temat pisał już kiedyś Tomasz Szymczyk: Starość nie radość ale jeździć się da. Wniosek jest prosty, jeśli czujesz, że chciałbyś/chciałabyś to robić, to nie szukaj wymówek tylko zacznij już dziś! Poniżej odpowiem na kilka pytań które często słyszę od osób zainteresowanych slalomem i często spotykam na forach internetowych:

Co powinienem umieć zanim zacznę jeździć slalom?

Przede wszystkim powinieneś pewnie poruszać się na rolkach, twoje kolana podczas jazdy nie powinny się zbliżać do siebie a nogi nie powinny ustawiać się w pozycji X. Bardzo przyda się też oswojenie z jazdą do tyłu, wbrew pozorom to nie jest trudna umiejętność.

Czy moje rolki nadają się do slalomu?

Każde rolki z krótką szyną (na koła maksymalnie 84mm) nadadzą się na początek i da się na nich nauczyć podstawowych tricków. Dobrze jest ustawić koła w tzw. Banan, to znaczy mniejsze koła na zewnątrz, większe w środku. Można dokupić nowe 4mm mniejsze kółka. Można też „przeczekać”, gdyż po pewnym czasie, nawet podczas jazdy po prostej koła w naszych rolkach same powinny się dotrzeć w ten sposób. Specjalne rolki, które omówię w kolejnych wpisach na blogu na pewno ułatwią sprawę, ale nie są konieczne na samym początku.

Skąd wziąć kubeczki?

Najlepiej kupić profesjonalne kubeczki slalomowe takich firm jak Seba czy Powerslide, koszt takich kubeczków to od 80 do 110zł za komplet 20 sztuk. Tańszą alternatywą są kubeczki dla dzieci Ikea Kalas, są większe od slalomowych i twardsze, przez co upadki na nie mogą być bolesne, koszt to około 5-6zł za 6 sztuk. Nie nadadzą się natomiast przepołowione piłeczki tenisowe, silikonowe foremki na babeczki i tym podobne przedmioty. Kubeczek się przewraca i odskakuje, przez swoją wielkość nie wybacza błędów, jest bezpieczny. Gdy najedziemy na piłeczkę albo foremkę ta nie odskoczy, tylko zablokuje nam kółka i doprowadzi do upadku.

Ludzie na filmikach jeżdżą bez ochraniaczy, czy to bezpieczne?

Jeśli będziesz miał tyle zajawki i samozaparcia żeby jeździć slalom parę lat to na pewno choć trochę nauczysz się amortyzować upadki. Na pewno nie tak skutecznie jak judocy, ale na tyle by nie złamać nadgarstka. Na początku jednak ochraniacze na nadgarstki są bardzo wskazane.

Jak ustawić slalom?

Są trzy podstawowe rostawy:

  • • 80 cm – podstawowy rozstaw, slalomiści trenują na nim najczęściej, w moim wypadku jest to jakieś 70% czasu – tor „osiemdziesiątek” składa się z 20 kubeczków.
  • • 120 cm – ten rozstaw służy do trenowania tricków w przysiadzie. Można też się na nim oswajać ze slalomem na samym początku przy nauce podstawowych tricków (Fish, Snake, Cross), lecz należy jak najszybciej przerzucić się na rozstaw 80 cm - tor „studwudziestek” składa się z 14 kubeczków.
  • • 50 cm – dobry do trenowania tricków jeżdżonych bokiem do slalomu i skakanych, takich jak np. Special, Wiper, Toe machine (poza Crazy i pochodnymi) - tor „pięćdziesiątek” składa się z 20 kubeczków.

Jeśli to możliwe tor slalomowy najlepiej wymalować farbą w sprayu na stałe. Potrzebna będzie 20 metrowa miarka, kreda do wstępnego zaznaczenia miejsc na kubeczki, spray i druga osoba do napięcia miarki.

Od jakich tricków zacząć?

Zacznij od tricków FishSnakeCross – staraj się przejeżdżać nimi cały złożony z 20 kubeczków slalom. Następnie poćwicz Snake i Cross do tyłu, niekoniecznie przez cały slalom, na początek starczy na kilka kubeczków. Dopiero wtedy zacznie się prawdziwa zabawa z prostymi ale widowiskowymi trickami takimi jak Crazy, Mabrouk, Mexican, One foot, Crazy sun. Mój diagram z kolejnością nauki tricków znajdziecie tutaj. Filmiki instruktażowe znajdziesz w artykułach na naszym blogu, ale też  w serwisie Youtube, na którym polecam kanały:

Najlepszym nauczycielem są jednak inni slalomujący, będą mogli poprawić  Twoje błędy i pomóc Ci w rozkminieniu co ten gość na filmiku robi z nogami ;). Jazda z innymi osobami to też większa motywacja i możliwość pogadania w przerwach w jeździe ;).

Tutaj znajdziecie listę popularnych miejscówek na wolnym powietrzu:

Miejscówki Slalomowe

A tutaj miejsca gdzie można pojeździć w zimie:

Gdzie jeździć zimą

Miejsce gdzie możecie zadawać pytania:

Grupa FB Między Kubkami

Comments