Czym jest szyna prerocked?

Pewnie część was spotkała się z nazwą prerocked frame, rockered frame lub banana frame przeglądając oferty sklepów rolkowych pod kątem sprzętu slalomowego. Zastanawialiście się czym są te szyny lub po co je wymyślono skoro można użyć różnej wielkości kół żeby zrobić banana? Wyjaśnię to w poniższym artykule, zacznijmy od podstaw.

1.Czym jest banan, po co się go stosuje?

Szyny slalomowe mają zwykle długości 243, 231 lub 219mm i mieszczą koła o maksymalnych wielkościach:

  • 80mm – szyna 243mm
  • 76mm – szyna 231mm
  • 72mm – szyna 219mm

W większości przypadków są to szyny flat, czyli klasyczne szyny w których koła są ustawione równo.

flat 80

Banan jest to taki układ kół w którym skraje (pierwsze i czwarte) koła w rolce są mniejsze o 4mm od pozostałych. Dla przykładu w szynie 243mm banan będzie wyglądał w ten sposób:

Banan80-76

Dlaczego Banan jest tak popularny wśród slalomistów? Tylko i aż dlatego, że znacznie zwiększa on zwrotność bardzo potrzebną pomiędzy kubeczkami. Dzieje się to kosztem stabilności i maksymalnej prędkości, dlatego rzadko spotyka się banana wśród pozostałych rolkarzy.

Skrajne koła wycierają się w trakcie jazdy szybciej niż środkowe, więc nawet jeśli masz koła tej samej wielkości  to po jakimś czasie możesz uzyskać z nich banana, musisz jednak pamiętać by podczas przekładania (co jest rzeczą konieczną jeśli mają długo posłużyć) kół nie zamieniać miejscami kół skrajnych ze środkowymi. Więcej o tym jak dbać o koła slalomowe znajdziesz w tym artykule.

2. Co to jest szyna prerocked?

Szyna prerocked to szyna w której przednia i tylna oś są podniesione o 2mm, dzięki temu przy czterech kołach o takiej samej wielkości uzyskujemy ten sam efekt co przy zwykłej szynie i skrajnych kołach o 4mm mniejszych od pozostałych.

prerocked3. Zalety szyn prerocked

3.1   Na większym kole łatwiej się jeździ wheeling

W szynie prerocked Twoje skrajne koła będą 4mm większe niż w konfiguracji “banan” w szynie flat o tej samej długości. Jest to różnica którą są w stanie wykorzystać co najmniej średniozaawansowani slalomiści. Na większym kole łatwiej o utrzymanie prędkości w trakcie wheelingu (jazdy na jednym kole), mniej też odczuwa się chropowatość nawierzchni.

3.2   Ekonomia użytkowania kół

Jakby nie kombinować z przekładaniem i podmianą kół, jeśli wszystkie koła będą w rozmiarze 80mm to starczą na dłużej niż w przypadku banana 76-80-80-76.  Do tego różnica w cenie poszczególnych rozmiarów kół jest nieznacząca. W przypadku niektórych modeli kół cena jest nawet jednakowa w tym slalomowym rozmiarów (72-80mm).

3.3 Wygoda

8 kół w tym samym rozmiarze w szynie prerocked to naprawdę wygodniejsza opcja od banana w zwykłej szynie. Dużo łatwiej zadbać o równomierne zużywanie się kół. Łatwiej znaleźć koło o dobrym profilu, gdy nasze koła wheelingowe się już spłaszczą.

4. Jak zrobić flat (ustawić koła równo) w szynie prerocked

Dokładnie odwrotnie niż banana w zwykłej szynie, czyli mniejsze o 4mm koła wsadzić do wewnątrz, a większe ustawić skrajnie. Nie spotykam się z osobami jeżdżącymi flat w takiej szynie ale może komuś się to przyda.

flat 80-76

Dokupienie nowej szyny osobno jest dość drogie i nie jest koniecznym wydatkiem, wręcz odradzam wydawanie dużych pieniędzy na dobrą szynę do słabego lub przeciętnego “buta”. Czasami jednak można trafić niedrogo używane egzemplarze, warto się wtedy zastanowić nad takim zakupem. Szyny prerocked są też dodawane do topowych modeli rolek slalomowych takich jak Powerslide Hardcore Evo, Seba WFSC, Seba Igor. Kupując takie rolki nie bójcie się zmiany na szynę prerocked, jeśli ją odczujecie w jeździ to tylko na wheelingu (w trakcie jazdy na jednym kole) i tylko na korzyść.

Jeśli macie jakieś pytania techniczne, zapraszam na grupę Między Kubkami!