Na czym polegają zawody we Freestyle slalomie

Ten artykuł skierowany jest do osób, które dopiero niedawno zetknęły się ze slalomem. W trakcie pokazów na warsztatach „i love rolki” dziewczyny z teamu powerslide są przedstawiane jako pierwsza dwudziestka/dziesiątka rankingu, zwyciężczynie takich lub innych zawodów, Ewelina jako mistrzyni Polski w Speed Slalomie itd. Ludzie często pytają nas później, na czym właściwie polegają zawody slalomowe. Ten artykuł ma na celu trochę to przybliżyć.

Battle
Battle jest najpopularniejszą formą zawodów slalomowych. Zawodnicy startują czwórkami, każdy z nich ma 2-3 przejazdy po 30 sekund (plus ewentualny „najlepszy trick”). Do następnej rundy przechodzi dwóch z nich. Oceniany jest przede wszystkim poziom techniczny, trudność tricków, liczba kubeczków na których zostały wykonane, techniczne przejścia pomiędzy trickami. Styl także jest uwzględniany, jednak ma nieco drugoplanową rolę. Battle w zamierzeniu miał zachęcać zawodników do ryzyka i podnoszenia poziomu sportowego zawodów, dlatego upadki nie są karane.

Battle SummerStyle 2013 – Final men from Slalomseries.es on Vimeo.

Classic
Classic jest formą w której zawodnik prezentuje swój program trwający od 1 minuty 45 sekund do 2 minut. Tricki wykonywane są na małej liczbie kubeczków a oprócz nich liczy się także wyraz artystyczny, czyli dopasowanie do muzyki i styl przejazdu. Za strącanie kubeczków i upadki doliczane są punkty karne.

Jam
Jam jest bardzo zbliżony zasadami do classica, różnica polega na tym, że występuje się w parach. Poza trickami, stylem i wpasowaniem się w muzykę, liczy się też synchronizacja z partnerem. Program prezentowany przez rolkarzy trwa od 2 minut 40 sekund do trzech minut.

Speed Slalom
Tutaj sprawa jest prosta. Dwóch zawodników startuje jednocześnie, ten z lepszym czasem wygrywa bieg. Runda toczy się do dwóch wygranych biegów. Za każdy popełniony błąd (np. potrącenie kubeczka) doliczane są 0,2 sekundy kary. Najlepsi przejeżdżają 12 metrowy rozbieg i tor 20 kubeczków w czasie poniżej 5 sekund! Przykładowy pojedynek możecie obejrzeć poniżej.

Slides
Slajdy choć są zaliczane do konkurencji slalomowych z samym slalomem mają niewiele wspólnego. Są to efektywne i trudne technicznie techniki hamowania. Poza samą trudnością tricku liczą się też długość hamowania (czym dłuższy slajd tym lepiej) oraz kontrola i stabilność. Upadek sprawia, że slajd się nie liczy, a podparcie wpływa negatywnie na ocenę.

Mam nadzieję, że jeśli nie moje wypociny, to filmiki zobrazowały o co w tym wszystkim chodzi. Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o poszczególnych dyscyplinach odsyłam do oficjalnych reguł obowiązujących na zawodach (niestety póki co tylko w języku angielskim), do mojego wcześniejszego artykułu Battle vs Classic, oraz na grupę FB Między Kubkami.