Amatorska liga slalomowa “I Love Rolki”

Kilka dni temu ogłosiliśmy, że startujemy z amatorską ligą slalomową “I Love Rolki”. Opublikowaliśmy także jej regulamin, a wczoraj odbyły się już pierwsze zawody. Nie wierzę jednak, że informacja dotarła do wszystkich potencjalnie zainteresowanych, a tym bardziej nie wierzę, że wszyscy czytali regulamin i doczytali się w nim się założeń jakie stoją za ligą. Jak pokazały pierwsze zawody wiele osób trzeba było mocno namawiać na start w zawodach, a już po starcie wrzucali zdjęcia z dyplomami i uśmiechem od ucha do ucha na FB. Z tych trzech powodów oraz z myślą o wszystkich tych, którzy jeszcze nie wiedzą o tej inicjatywie i wszystkich, którzy się wahają, postaramy się jak najkrócej wyjaśnić o co nam w tym wszystkim chodzi i dlaczego warto naszej lidze wystartować.

Pomysł ligi amatorskiej “I Love Rolki” zaczerpnięty jest z amatorskiej ligi Hiszpańskiej. Hiszpanie już jakiś czas temu zauważyli rosnącą przepaść pomiędzy krajową czołówką a osobami które dopiero zaczynają startować w zawodach. Podobną sytuację mamy na zawodach z cyklu World Slalom Series organizowanych w Polsce. Osoby startujące pierwszy raz odpadają w pierwszej rundzie często dwu dniowych zawodów, zajmując miejsce ex aequo z kilkoma lub kilkunastoma innymi osobami. Nie mają możliwości się sprawdzić z innymi debiutantami, kibice są mało zainteresowani ich startem, a przepaść jaką spotykają często demotywuje.

Dlatego też przy tworzeniu regulaminu i systemu oceniania towarzyszyło nam kilka istotnych założeń:

  • Nie mogą w niej startować osoby mające doświadczenie w World Slalom Series (więcej niż 5 startów w życiu, więcej niż 2 starty w bieżącym roku lub więcej niż 250pkt w rankingu końcowo rocznym) – Nie możemy dopuścić do zawodów osoby z polskiej czołówki slalomowej, w zamian za to otwieramy im możliwość zdobywania doświadczenia sędziowskiego. Nie chcemy też przy tym uniemożliwiać startu osobom, które wystartowały w zawodach World Slalom Series raz lub dwa bez sukcesów, stąd progi punktowe / liczby startów, nie całkowite wyłączenie osób startujących w WSS.
  • Tricki wheelingowe (tricki na jednym kole) są zbanowane! – Zdecydowaliśmy się na taki krok, żeby zachęcić do dobrego opanowania bardziej podstawowych tricków i pracowania nad płynnością i różnorodnością. Uczestnictwo w zawodach World Slalom Series jako zawodnik lub kibic, działa wręcz przeciwnie, zachęca do skrócenia sobie “ścieżki” przez tricki i naukę tego co jeżdżą najlepsi zawodnicy, żeby jak najszybciej zbliżyć się do ich poziomu. Działa to bardzo na niekorzyść nowych zawodników, gdyż kiedy już się nauczą trudnych tricków, wciąż prawdopodobnie przegrają osobami jeżdżącymi tricki poziom niższe ale z pełną kontrolą, bardzo różnorodne i dobrze połączone z tzw. freestle-m.
  • Trudność tricków to tylko 1/3 oceny jaką może otrzymać zawodnik. –  podobnie jak wyżej, nie chcemy wyścigu po coraz trudniejsze tricki bez solidnych podstaw, równie ważna jest płynność, szybkość, różnorodność tricków a także łączenie ich w unikalny “freestyle”.
  • Udział w każdych zawodach będzie bezpłatny – chcemy zaktywizować jak najwięcej osób.
  • Osobna kategoria dla dzieci – do 13 roku życia (włącznie) –  każde dziecko otrzymuje dyplom uczestnictwa, co dla dziecka jest często bardziej wartościowe niż wynik w zawodach.
  • Startowanie tylko w swoim mieście nie zapewni zwycięstwa w lidze – do rankingu w tym roku będą się wliczać 3 najlepsze starty, a w jednym mieście zawody odbędą się maksymalnie dwa razy, chcemy was zachęcić do wyjazdów do innych miast i poznawania innych rolkarzy!
  • Zawody są łatwe w przeprowadzeniu i nie są czasochłonne – wszystko po to żeby mieć możliwość połączenia ich z warsztatami “I Love Rolki”. Dzięki temu sporo osób które nigdy nie jeździły slalomu może nauczyć się paru tricków i godzinę później wystartować w zawodach – bez stresu i ciśnienia.

Jeśli wciąż nie jesteście przekonani czy warto startować, pamiętajcie że to świetna okazja żeby poznać innych slalomistów. Połączenie zawodów z warsztatami sprawia, że przyjście na event nie ograniczy się tylko do startu, ale też na pewno nauczycie się jakiegoś nowego tricku. Wszystko to za darmo i z atrakcyjnymi nagrodami od naszego sponsora – sklepu rolkowego bladeville.pl. Nagrody są przewidziane zarówno za wysokie miejsca w poszczególnych zawodach, jak i za wysokie miejsce na zakończenie ligi.

Jak pokazały pierwsze zawody w Chorzowie radość ze startu czerpały osoby, które chciały się sprawdzić i coś wygrać, jak i Ci którzy nauczyli się pierwszych tricków slalomowych w swoim życiu. Dlatego zapraszamy wszystkich już w najbliższy weekend na zawody w Bielsku-Białej (05.09.2015) oraz Krakowie (06.09.2015). Kolejne zawody pojawią się już niebawem w kalendarzu na stronie i love rolki – śledźcie go na bieżąco! Jeśli macie jakieś pytania, lub potrzebujecie, żeby ktoś was zmotywował, zapraszam na grupę Między Kubkami.